Image Alt

Co to jest woskowina i dlaczego uszy wymagają czyszczenia?

Woskowina (wosk uszny) to substancja wydzielana w celu samooczyszczania przewodu słuchowego zewnętrznego. Wiąże brud, bakterie i inne zanieczyszczenia. Zwykle usuwana jest w sposób naturalny, dzięki mechanizmowi samooczyszczania, wspomaganemu ruchami żuchwy.

 

Podobnie jak włosy lub paznokcie, przewody słuchowe muszą być regularnie oczyszczane, nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim w celu poprawy komfortu fizycznego i samopoczucia.

 

Gromadzenie woskowiny w przewodzie słuchowym sprzyja tworzeniu tzw. korków woskowinowych, które mogą powodować pogorszenie słuchu, zwiększać ryzyko infekcji. Dlatego potrzebna jest właściwa higiena i pielęgnacja w celu zadbania o czystość przewodów słuchowych. Otolaryngolodzy zalecają regularne czyszczenie uszu, ponieważ jest to sposób na zachowanie dobrego słuchu, a tym samym ułatwienie aktywnego i nowoczesnego stylu życia.

Dlaczego nie zaleca się stosowania patyczków kosmetycznych do czyszczenia uszu?

Stosowanie patyczków kosmetycznych do czyszczenia uszu przynosi efekt przeciwny do zamierzonego i potencjalnie szkodliwy. Zamiast usuwania woskowiny, patyczki zagęszczają ją i wciskają głębiej do ucha. W ten sposób blokują przewody słuchowe jeszcze bardziej, nasilając objawy i zwiększając ryzyko rozwoju zapalenia. Lekarze odradzają używanie patyczków kosmetycznych do czyszczenia uszu, ponieważ mogą być one przyczyną powstawania korków woskowinowych. Patyczki kosmetyczne stosowane są na wyczucie, co sprzyja przesuwaniu woskowiny w kierunku błony bębenkowej i może spowodować perforację (pęknięcie) błony bębenkowej.

Jak prawidłowo używać Oticlin Kids do higieny uszu?

Najlepiej używać Oticlin Kids do higieny uszu podczas kąpieli. Wystarczy wówczas zassać letnią wodę do urządzenia, przepłukać ucho, a następnie osuszyć (zgodnie z instrukcją użycia). Specjalistyczna formuła myjąca wewnątrz rurki ułatwia proces oczyszczania uszu i jednocześnie wskazuje, jak długo można używać Oticlin Kids do czyszczenia uszu.

Jak długo można Używać Oticlin Kids do higieny uszu?

Oticlin Kids do higieny uszu można stosować przez około 30 dni. Po tym czasie Oticlin Kids do higieny uszu wymienić na nowy.

Dlaczego dla utrzymania czystości przewodów słuchowych konieczne jest regularne używanie Oticlin Kids do higieny uszu?

Podobnie jak mycie zębów, czyste przewody słuchowe można utrzymać tylko dzięki profilaktycznemu, regularnemu oczyszczeniu. Doświadczenie pokazuje, że regularne korzystanie z Oticlin Kids do higieny uszu sprawia, że przewody słuchowe są całkowicie czyste.

Dlaczego u osób noszących aparaty słuchowe i słuchawki zalecana się używanie Oticlin Kids do higieny uszu?

Kiedy otwór przewodu słuchowego jest zasłonięty przez aparat słuchowy lub słuchawki, ucho wytwarza więcej woskowiny, która nie tylko zatyka te urządzenia, ale może również powodować zapalenie uszu.

W jakim stopniu kurz i inne zanieczyszczenia wpływają niekorzystnie na uszy?

Drobne cząsteczki kurzu z powietrza mają tendencję do przedostawania się wszędzie i są trudne do usunięcia. W przeciwieństwie do włosów i paznokci uszy często są zaniedbywane w codziennej higienie osobistej. Gromadzenie się kurzu w uszach jest coraz częstszą przyczyną zapalenia. Kiedy uszy są narażone na kurz lub inne zanieczyszczenia, szczególnie ważne jest ich regularne czyszczenie.

Dlaczego Oticlin Kids do higieny uszu jest niezbędny dla nurków i entuzjastów sportów wodnych?

Podczas nurkowania woda przedostaje się do uszu. Nawet jeśli woda wypłynie, bakterie i drobnoustroje mogą pozostać w przewodzie słuchowym. Często są one przyczyną stanów zapalnych. Co więcej, zanieczyszczenia i woskowina zalegające w przewodzie słuchowym mogą zaburzać wyrównanie ciśnienia.

W jaki sposób Oticlin Kids do higieny uszu pomaga wyrównać ciśnienie w uszach podczas lotu?

Zaleganie woskowiny może wpływać na ciśnienie wewnątrz uszu. Utrzymanie przewodów słuchowych w czystości może zatem pomóc w wyrównywaniu ciśnienia podczas lotu.

Dlaczego dla prawidłowej higieny słuchu konieczne jest używanie Oticlin Kids do higieny uszu i wizyty u otolaryngologa?

Nawet jeśli regularnie czyścimy i nitkujemy zęby, nadal od czasu do czasu odwiedzamy dentystę. Podobnie, mimo regularnego czyszczenia, uszy powinny być od czasu do czasu sprawdzane przez specjalistę.

Kiedy NIE należy używać Oticlin Kids do higieny uszu?

Oticlin Kids do higieny uszu nie należy używać u dzieci:

  • poniżej 3. roku życia
  • z uszkodzoną (np. perforacja) lub zdeformowaną błoną bębenkową
  • u których w przeszłości doszło do uszkodzenia przewodu słuchowego

Oticlin Kids do higieny uszu nie należy używać dłużej niż przez 30 kolejnych dni.

Dlaczego Oticlin Kids do higieny uszu jest bezpieczny w użyciu?

Oticlin Kids do higieny uszu umożliwia dokładne wypłukanie zalegającej woskowiny z przewodu słuchowego, bez mechanicznej ingerencji. Zaokrąglony kształt końcówki rozpylacza jest przyjemny w użyciu. Rozmiar końcówki rozpylacza uniemożliwia jej zbyt głębokie wsunięcie do przewodu słuchowego, co chroni przed uszkodzeniem ucha, a zwłaszcza błony bębenkowej. Końcówka rozpylacza działa jak dysza natryskowa. Jej opatentowany kształt zapewnia optymalne rozprowadzenie roztworu myjącego w przewodzie słuchowym. Nasadka w kształcie oliwki posiada także mechanizm chroniący przed nadmiernym ciśnieniem roztworu myjącego.

Czy można używać Oticlin Kids do higieny uszu, jeśli przewody słuchowe są zablokowane przez korek woskowinowy?

Korki woskowinowe z uszu można usunąć tylko po kilku dniach regularnego używania Oticlin Kids do higieny uszu. Jeśli przewody słuchowe są zablokowane, zalecamy wizytę u otolaryngologa. Po profesjonalnym oczyszczeniu uszu przez specjalistę, zaleca się regularne używanie Oticlin Kids do higieny uszu, aby zapobiec gromadzeniu się woskowiny w przyszłości.

Czy używanie Oticlin Kids do higieny uszu może powodować zapalenie uszu?

Nie. Tak długo jak Oticlin Kids do higieny uszu jest używany prawidłowo i wymieniany zgodnie w instrukcją, nie ma ryzyka zapalenia – pod warunkiem, że uszy były wcześniej zdrowe.

Czym różni się Oticlin Kids do higieny uszu od innych produktów, takich jak spraye i krople do usuwania woskowiny?

W odróżnieniu od tych produktów, Oticlin Kids do higieny uszu nie jest wykorzystywany do leczenia istniejącego problemu. Jest to profilaktyczna metoda czyszczenia uszu, mająca na celu uniknięcie problemów – zalegania woskowiny i rozwoju stanów zapalnych w przyszłości. Oticlin Kids do higieny uszu oczyszcza ucho roztworem myjącym, podczas gdy inne produkty rozmiękczają woskowinę i ułatwiają jej wypłukanie.

Czy Oticlin Kids do higieny uszu może używać więcej niż jedna osoba/dziecko?

Teoretycznie tak. Jednak ze względów higienicznych zalecamy, aby każda osoba/dziecko używało osobistego Oticlin Kids do higieny uszu. Oticlin Kids do higieny uszu to metoda higieny osobistej, podobnie jak szczotkowanie zębów – nie zaleca się używania tej samej szczoteczki do zębów przez różne osoby.

Jeśli laryngolodzy odradzają zanurzanie uszu w wodzie, aby uniknąć gromadzenia się jej w przewodach słuchowych, dlaczego Oticlin Kids do higieny uszu oczyszcza uszy wodą?

Woda może gromadzić się w uchu tylko wówczas, jeśli nie jest w stanie prawidłowo z niego wypłynąć. Nadmiar woskowiny wewnątrz przewodu słuchowego zwykle odpowiada za uwięzienie wody w uchu. Jeśli nie ma woskowiny w przewodzie słuchowym, woda może łatwo wypłynąć na zewnątrz ucha.

Jaka jest różnica między Oticlin Kids do higieny uszu, a strzykawką do uszu?

Podobnie jak Oticlin Kids do higieny uszu, strzykawka do uszu oczyszcza przewody słuchowe za pomocą wody. Jednak w przeciwieństwie do strzykawek dousznych, Oticlin Kids do higieny uszu posiada specjalnie zaprojektowaną końcówkę, który zapobiega zbyt głębokiemu wsunięciu jej do przewodu słuchowego. Jeśli strzykawka do uszu zostanie wsunięta zbyt głęboko, istnieje ryzyko uszkodzenia przewodu słuchowego lub błony bębenkowej. Ponadto, ilość wody zasysanej do Oticlin Kids do higieny uszu jest odpowiednia dla przewodu słuchowego.

Czy podczas używania Oticlin Kids do higieny uszu woda pozostaje w uszach, podobnie jak podczas nurkowania?

Nie. Płukanie uszu za pomocą Oticlin Kids do higieny uszu zapobiega pozostawaniu wody w przewodach słuchowych. Pozwala to uniknąć dyskomfortu i utrzymuje uszy w czystości. Po przepłukaniu uszu, urządzenie Oticlin Kids do higieny uszu może być również używane do osuszenia przewodów słuchowych, w celu usunięcia pozostałej wilgoci.

Gdzie powinno się przechowywać Oticlin Kids do higieny uszu?

Zalecamy, aby Oticlin Kids do higieny uszu był zawsze w zasięgu ręki podczas kąpieli lub prysznica.

Czy Oticlin Kids do higieny uszu jest wyrobem medycznym?

Tak, Oticlin Kids do higieny uszu jest zarejestrowany jako wyrób medyczny zgodnie z załącznikiem VII 93/42 / EEC Dyrektywy Rady UE i podlega ścisłym przepisom dotyczącym wyrobów medycznych. Jego skuteczność i działanie zostały przebadane klinicznie i potwierdzone zgodnie z wytycznymi MEDDEV.

Po jakim czasie używania Oticlin Kids do higieny uszu odczuwa się efekty działania?

W zależności od ilości woskowiny w przewodach słuchowych, odczuwalne efekty można zaobserwować po 2-3 tygodniach. Jeśli jest tylko niewielka ilość woskowiny, efekt czyszczenia można zaobserwować już po kilkukrotnym oczyszczeniu uszu.